۵ منطقه کانادا

۵ منطقه کانادا

کانادا ، با زمین های پهناور حدود ۱۰ میلیون کلیومتر مربع، دومین کشور پهناور جهان است. این کشور نیمه شمالی آمریکای شمالی را اشغال کرده و بلندترین خط ساحلی هر کشوری است، که از اقیانوس اطلس، اقیانوس آرام و اقیانوس منجمد شمالی را در بر گرفته است. این کشور جغرافیای متنوعی دارد: کوهستان های ناهموار و فلات ها از بریتیش کلمبیا تا آلبرتا، زمین های بی پایانی وماری تایمز، چمن زار پایان ناپذیر ، دریاچه ها و دریاهای بزرگ از ساحل اقیانوس آرام به قطب شمال و یک منطقه قطبی و قطب شمال.

کانادا به ۵ منطقه اصلی تقسیم شده است:

منطقه قطب شمالی

استان ها و مراکز شهرها:

نیوفاندلند و لابرادور (خیابان جان)            Newfoundland and Labrador (St. John’s)
جزیره پرنس ادوارد ( چارلتون)                     Prince Edward Island (Charlottetown)
نوا اسکوشیا (هالفاکس)                                                         Nova Scotia (Halifax)
نیو برانسویک ( فریدریکتون)                                          New Brunswick (Fredericton)

حدود ۲.۳ میلیون نفر در منطقه اقیانوس اطلس زندگی می کنند. این منطقه برای ماهیگیری، کشاورزی، جنگلداری و معدن کاری شهرت دارد. علاوه بر زیبایی های طبیعی ساحلی، این ناحیه غنی از تاریخ است و نوا اسکوشیا به عنوان دروازه کانادا شناخته می شود، و نیوفاندلند و لابرادور به عنوان قدیمی ترین مستعمره امپراتوری بریتانیا شناخته می شود. اقیانوس اطلس زمستان های سرد و تابستان مرطوب در این منطقه را به ارمغان می آورد.

کانادای مرکزی

استان ها و مراکز شهرها:

کبک (شهر کبک)

اونتاریو(تورنتو)

در اینجا بیش از نیمی از جمعیت کانادا زندگی میکنند. حدود ۱۸ میلیون نفر در شهرها و شهرک های نزدیک دریاچه بزرگ و رودخانه اس تی لاورینس در جنوب کبک و اونتاریو زندگی میکند. این منطقه یک منطقه صنعتی و مرکز صنایع کانادا است. در اینجا با مرکزیت شهر اوتاوا واقع شده است ( قسمت شرقی اونتاریو جنوبی). این منطقه زمستان سرد و تابستان گرم مرطوب دارد.

ایالت پرایر 

استان ها و مراکز شهرها:

مانیتوبا ( وینی پگ)

ساسکاچوان ( رجینا)

آلبرتا ( ادمونتون)

به عنوان سریع ترین منطقه در حال رشد شناخته شده است، پرایر جمعیتی بیش از ۵ میلیون دارد. این منطقه برای منابع غنی انرژی و زمین های حاصلخیز کشاورزی اش شناخته شده است. معدن و تولید برق آبی در اینجا رشد می کند. همچنین به عنوان سبد نان آور، با کشاورزی که به عنوان صنعت اصلی در نظر گرفته می شود. علاوه بر گندم ، غلات و دانه های روغنی از ساسکاچوان، آلبرتا به عنوان تولید کننده بزرک نفت و گاز و همچنین به عنوان بزرگترین تولید کننده گوشت جهان می باشد. این منطقه همیشه خشک با زمستانی سرد و تابستانی گرم است.

سواحل غربی ( همچنین به عنوان منطقه اقیانوس آرام نامیده می شود)

استان و مرکز شهر:

بریتیش کلمبیا ( ویکتوریا)

این منطقه با یک استان آرمیده- بریتیش کلمبیا (BC) در سواحل اقیانوس آرام. BC با کوه های باشکوهش شناخته شده است. این دروازه اقیانوس آرام است. جمعیتی بالغ بر ۴ میلیون، با بیشترین جمعیت نزدیک و داخل در ویکتوریا یا ونکور می باشد. این استان همچنین دارای بیشترین  جمعیت آسیایی ( چینی و پنجابی بعد از انگلیسی بیشترین زبان محاوره ای در این منطقه) است. BC برای محصولات جنگلی اش (الوار و محصولات چوبی) و همچنین برای معدن، کشتی رانی و صنایع ماهیگیری اش شناخته شده است. این استان همچنین دارای سیستم پارکی پهناور، با حدود ۶۰۰ استان پارکی، در کانادا است. سواحل غربی به دلیل جریان هوای گرم از سوی اقیانوس آرام آب و هوای معتدلی دارد.

سرزمین های شمالی

استان و مرکز شهر:

ناناویت ( آیکولیت)

سرزمین های شمال غربی ( یلو نایف)

سرزمین های یوکون ( وایت هورس)

سرزمین های شمالی یک سوم از مناطق پهناور کانادا را پوشش می دهد. اما به دلیل آب و هوای سرد منجمد شمالی و خالی از سکنه بودنش تنها ۱۰۰٫۰۰۰ نفر در این منطقه زندگی می کنند. این منطقه به عنوان سرزمین خورشید نیمه شب نامیده می شود زیرا در اوج تابستان طول روز تا ۲۴ ساعت می باشد. هرچند در زمستان سه ماه در سال تاریکی مطلق است. منابع طبیعی غنی منطقه شامل طلا، سرب، مس، الماس و زینک می باشد. برخی درآمدشان را از طریق شکار، ماهیگیری و دام گذاری کسب می نمایند. سرزمین های شمالی زمستان های سرد طولانی و تابستان های سرد کوتاه دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان و بررسی مدارک