چگونه یک انگیزه نامه ی موفق بنویسیم

چگونه یک انگیزه نامه ی موفق بنویسیم

هر شخصی به شما خواهد گفت که انگیزه نامه یکی از مهمترین جنبه های درخواست خارج است. میزان اهمیت آن میتواند متغییر باشد اما کم و بیش مهم است. با وجود این، این امر بسیار حائز اهمیت می باشد که انگیزه نامه ای بنویسید که شما را مجزا نگهدارد. هرچند، پیش از آنکه شروع به نوشتن کنید، مواردی است که باید در خصوص آن ها اطلاعات کافی کسب نمایید. اول اینکه، انگیزه نامه شما نقش رزومه را ایفا نمیکند و دوم اینکه، شما نمی توانید ظرف یک روز آن را بنویسید.

نقش اساسی انگیزه نامه این است که بدانید چه چیزی در انگیزه نامه بنویسید و چگونه بنویسید. مانند هر شخص، انگیزه نامه نیز باید انفرادی و خاص باشد هر چند چندین راه برای نوشتن دارد. نیازی به گفتن نیست، تجربیات شما باید متعلق به شما باشد، افکار و نظرات شما باید از آن خودتان باشد و الهامات شما نیز باید منحصر به فرد و متفاوت باشد. اما زمانیکه باید آنها را به نگارش در بیاوریم، موارد اساسی ای وجود دارد که هر فردی باید طبق آن انجام دهد. ما به آنها در این پنج گام که چگونه یک انگیزه نامه موفق بنویسیم نگاه کردیم.

گام اول: لیستی از هر آنچه آرزو برای انجام دادنشان دارید تهیه کنید.

انگیزه نامه قرار است یک سند بلند بالا باشد. اما پیش از اینکه شروع به نوشتن کنید، نیاز به فکر کردن دارید و لیستی از هر آنچه که تمایل به نوشتن در خصوص آن را دارید تهیه کنید. انگیزه نامه به شما این امکان را می دهد تا هر آنچه در زندگی تان داشتید را بیان کنید و به جستجوی اهداف و آرزوهایتان بپردازید. با وجود این، موارد زیادی برای قید کردن وجود دارد. شما نیاز به فهمیدن این دارید که چه چیزی را در انگیزه نامه بنویسید و سپس لیستی مهیا کنید. به سادگی یک برگه بردارید و تمامی نکاتی که دوست دارید در موردش صحبت کنید را بنویسید. باید لیستی از اهداف کوتاه مدت ( اگر بیش از یک هدف دارید)، اهداف بلند مدت و تمامی دوره های حوادث زندگی که تمایل به نوشتن در مورد آن را دارید، داشته باشید. به یاد داشته باشید، کلید اصلی این است که تمامی حوادث را بیان کنید هرچند که بدون ارتباط باشد. در این مرحله، نباید نگران تصمیماتی باشید که چه چیز هایی را نباید در انگیزه نامه می نوشتید.

گام دوم: موضوع انگیزه نامه خود را ایده پردازی کنید

انگیزه نامه باید موضوع داشته باشد. منظور ما از این معنی این است که باید سعی شود روی یک روند خاص تفکر، متمرکز شود. شما دوست دارید که در مورد هر چیزی به شما گفته شود، اما باید در مورد روند انگیزه نامه خود تصمیم بگیرید. تفکر در مورد موضوع یا سادگی آن ، و اینکه انگیزه نامه شما چگونه اهداف شما را به پیش ببرد بسیار مهم می باشد. تصور کنید که در حال تعریف داستان خود هستید..از خودتان سوال کنید… کدام رویداد زندگی را دوست دارید به راحتی بیان کنید. این یک رویداد خاص است که علاقه ی شما به دوره مهندسی تکنیکی یا شاید چگونه شغل شما تأکید کرده است که چرا باید در آن مقطع مدرک MBA را بگیرید، باشد. اما پیدا کردن موضوع بسیار مهم است و ساده ترین روش انجام این کار، پیدا کردن یک نقطه عطف در زندگی شما هنگامی که می دانید این همان کاری است که شما باید انجام می دادید.
گام سوم: لیست را هرس کنید

در این مرحله، اکنون باید لیست اماده شده را دوباره باز بینی کنید و شروع به هرس کردن آن کنید. پس از تصمیم در مورد موضوعات، با وجود شروع به حذف کردن هرآنچه که با آن هم خوانی ندارد کنید. خیلی راحت یک خودکار قرمز به دست بگیرید، و حوادثی را که اهمیت ندارند یا با موضوع تصمیم گرفته هم خوانی ندارند، را خط بزنید. به یاد داشته باشید که در این مرحله، این امر بسیار حائز اهمیت است که بدانید چه چیزی را در انگیزه نامه بنویسید و مهمتر از آن این است که چه چیزی را نباید در آن بیان کنید.

همچنین، لیست شما میتواند با توجه به دوره ای که برای آن درخواست میدهید همسان شد. برای مثال، آنچه که باید در انگیزه نامه ی MBA بنویسید با آنچه که در انگیزه نامه ارشد نوشته می شود متفاوت می باشد. همچین نوشتن انگیزه نامه دوره های کارشناسی کاملا متفاوت می باشد چراکه موارد و همچنین پروژه های مرتبط برجسته ی کمتری وجود دارد. بنابراین، وابسته به دوره، لیست آماده شده را کوتاه کنید.

گام چهارم: در مورد دانشگاه و دوره تحقیق کنید

باید در مورد دانشگاه و دوره نکاتی زیادی بدانید. این بار، در مورد فرهنگ، فارغ التحصیلان و بدانید که چگونه فرهنگ و داستانهای موفقیت آمیز دانشگاه انتخاب شده با موضوعی که انتخاب کرده اید مطابقت دارد، تحقیق کنید. این امر به شما کمک می کند تا حد زیادی انگیزه نامه خود را سفارشی کنید و اهداف خود را با مسیر انتخاب شده خود همگام کنید. برای برنامه های مبنی بر تحقیق، این امر بسیار ضروری می باشد که نام اعضای دانشکده و پروژه ی محترمشان که در حال حاضر در حال انجام است، را قید کنید. به یاد داشته باشید که، حتی اگر بطور قاطعانه سوال نشود، این امر به خوبی می تواند تحقیقات خود را در مورد اعضای هیئت علمی که دوره ای را که می خواهید در آن شرکت کنید، انجام داده باشید. تحقیقات دقیق در مورد این برنامه توسط دانشگاههای خارج از کشور بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

گام پنجم: بنویسید، ویرایش کنید و دوباره بنویسید.

پس از تکمیل روند، اکنون زمان آن است که بنویسید. ما به شما توصیه می کنیم که هیچ وقت چک نویس اول را ارائه ندهید. این امر بسیار حائز اهمیت است که یک بار بنویسید و دوباره باز بینی کنید. نیازی به ویرایش سه یا چهار بار نمی باشد، اما یکبار الزامی است. تقریبا واجب است. حتی اگر داستان و تفکرات تغییری نکند، باید لغات و علامت گذاری اولیه را بررسی کنید. در تمامی مقالات ، لغات، غلط املایی و علامت گذاری ها باید طبق دستور العمل باشد. با گذشت زمان، دلیلی وجود ندارد که دانشگاهها ایرادات و اشکالات تایپی را بپذیرند. هیچگاه اهمیت علامت گذاری های مقالات و انگیزه نامه ها را کم اهمیت جلوه ندهید.

همچنین، به شما توصیه میکنیم که پس از چند روز دوباره به انگیزه نامه مراجعه کنید. وقتیکه زمان برای استراحت دارید، بنابراین با چشمانی تازه و سر حال می توانید نگاهی دوباره به آن بیندازید و مواردی که میخواهید در آن بیان کنید را بیابید. علاوه بر این، وقتی که آن را ویرایش میکنید زمان برای فکر کردن نیز خواهید داشت، شما باید انگیزه نامه خود را دوباره بنویسید و چک نویس خود را نهایی کنید.

به یاد داشته باشید که، انگیزه نامه پیشرفت و اهداف شغلی شما را به همراه دارد. فرمت های درست انگیزه نامه را دنبال کنید بنابراین خطایی نمیکنید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان و بررسی مدارک