پنج گام نخست پیش از تصمیم به ادامه تحصیل در خارج از کشور

پنج گام نخست پیش از تصمیم به ادامه تحصیل در خارج از کشور

پنج گام نخست پیش از تصمیم به ادامه تحصیل در خارج از کشور که بایستی در نظر گرفته شود.

ادامه تحصیل در دیگر کشورها رویای است که برای دانشجویان اغلب مثل سردرگمی، مهیج نیز می باشد. در حالیکه هیجان اصلی یک رویای آمریکایی به خارج از مرزها محدود است، و عموما دانشجویان را با این سوال مواجه میکند که به کدام کشور بروند. درست است که تمامی کشور ها، مجموعه های مختلفی از امکانات را ارئه میدهند که هرکدام پیشنهادهای اقوا گرایانه ای از چیز های خوب که شامل زندگی بهتر ، چشم اندازهای شغلی بهتر و حتی اغلب گزینه های مهاجرتی و اقامت دائم، را نیز میدهند. بنابراین، با نگاهی به دنیا و کشورهای دیگر که بسته های جذاب تری ارائه میدهند…چگونه میشود مقصد بهتری برای ادامه تحصیل انتخاب کرد؟ بامطالعه ی این مقاله، با پاسخ به پنج سوالی که به دنبال انتخاب یک کشور مناسب بودید خواهید رسید.

سوال اول: تصمیم به یادگیری چه دوره ای هستید؟

نخستین مطلبی که هر دانشجو باید در نظر بگیرد این است که چه دوره ای را میخواهد بگذراند ، با صرفه نظر از اینکه چه نوع بازده سرمایه گذاری را در انتظار میکشد. این درحالیست که برخی از بزرگترین کالج ها در سراسر دنیا فرصت های طلایی را پیشنهاد میدهند، اما واقعیت این است که تنها یک دوره تحصیلی خاص در یک کشور نسبت به دیگر دوره ها مثمره ثمر می باشد.

برای مثال در برخی از رشته های برتر دانشجویان زیادی در دانشگاههای خارجی شرکت میکنند. تحقیقات نشان داده است که دانشجویان زیادی برای دوره های کارشناسی ارشد نسبت به دوره های فوق دیپلم MBA درخواست داده اند. با وجود این موضوع که،  بسیاری از دانشگاه های برتر متعلق به آمریکا است ( که جزء اولین انتخابات برای ادامه تحصیل در خارج میباشند)، نمیتوانیم از کشورهایی همچون آلمان و حتی استرالیا که تحصیلات با کیفیتی با کسری از هزینه ( برای آلمانی ها) رائه میدهند چشم پوشی کرد. همچنین، اگر تمایل به گذراندن دوره های زبان فرانسوی هستید، به دلایل کاملا روشن، فرانسه و کانادا فرصتها و اعتبار بیشتری در مقایسه با دیگر کشورها ارائه میدهند.

از این رو، به شما پیشنهاد میکنیم که در نخستین گامی که هر دانشجو  بایستی باید در نظر بگیرد این است که چه دوره ای را میخواهد بگذراند. اگر به این سوال پاسخ دادید به سراغ سوال بعدی بروید.

سوال دوم: پایه صنعتی دوره، شهر یا کشوری که تصمیم به ادامه تحصیل در آن دارید چیست؟

اغلب با دانشجویانی مواجه شده ایم که اهمیت بیشتری به رتبه ی دانشگاه میدهند تا فرصت هایی که موقعیت های مکانی به آنها ارائه میدهند. مهمترین چیزی که متوجه شدیم این است که دلیلی که تصمیم به مهاجرت به خارج دارید این است که در پی جهشی برای بدست آوردن زندگی بهتر که با شغل ایده عال شما نزدیک باشد، هستید. اکنون اگر دلیل شما هم این است، ثبت نام در یک دوره آموزشی، مثلا مهندسی هوا فضا در سرزمین ناشناخته، چه فایده ای دارد اگر هیچ صنعتی در اطرافش وجود نداشته باشد.

هر برنامه درسی مستلزم آموزش های صنعتی می باشد. چه در مقطع کارشناسی ارشد چه در سطح کارشناسی یا در حقیقت در سطح تحقیقات، واقعیت این است که شرکت های برتر به دنبال جذب بهترین ها هستند. و این شرکت های برتر در حین استخدام بهترینها را انتخاب میکنند، و همچنین تمایل دارند برای دوره های کارورزی و آموزش های ویژه به کالج های بومی مراجعه کنند.

از این رو، شدیدا پیشنهاد میکنیم زمانیکه تصمیم به انتخاب دوره  هستید، به شهرهایی که دانشگاه ها و موسسات آموزشی آنها، به مناطقی که چه صنعتی آن را پوشش میدهد، نگاهی بیندازید. بطور ایده عالانه، این دانشگاه ها و یا موسسات بایستی با نام های بزرگ در صنایعی که انتخاب میکنید، نزدیک باشند. این امر نه تنها پس از اتمام دوره تحصیل فرصتهای شغلی بی نظیر را ایجاد میکند بلکه با فرهنگ منطقه نیز آشنا میکند، از این رو به عملکرد بهتر کار نیز کمک میکند.

سوال سوم: بازده سرمایه گذاری چیست؟

اغلب یکی از شتباهات رایج در میان دانشجویان، محاسبه هزینه ها -، هزینه های تحصیل و هزینه مخارج زندگی – می باشد، در حالیکه تنها نگرانی آنان باید در خصوص بازده سرمایه گذاری باشد.

بازده سرمایه گذاری به بیان ساده یعنی بازده درآمدی که پس از پایان دوره، تقسیم بر هزینه های لازم تحصیلات آموزشی که از آن انتظار دارید، کسب کنید. توضیح بیشتر این است که ،در حالیکه هزینه تحصیل در MBA به شدت هزینه بر است، بازدهی رتبه به دست آمده نیز بالا است. اما نکته ای که دانشجویان باید مد نظر قرار دهند این است که این موضوع را نیز برای کشورهای خاص مشابه نیز در نظر بگیرند.

تنها راه مناسب برای دانستن این موضوع تحقیق در حوزه آمار درآمد این کشورها در هر صنعت می باشد. اغلب آمار داده ها به سادگی برای تشخیص در دسترس می باشند. بنابراین پیش از نهایی کردن کشور مقصد،همچنین به نوع درآمدی که از شغلی که پس از فارغ التحصیلی انتظار دارید کسب کنید توجه کنید. مگر اینکه تا زمانیکه اهدافتان کاملا مبتدی باشد، برای محاسبه ی درآمد مورد انتظارتان هوشمند تر خواهید بود. در صورتیکه اهدافتان مبتدی است، حتی پس از بازده سرمایه گذاری، که با فهمیدن نوع امکانات تحقیقاتی قابل دسترس در کشوری که تصمیم به ادامه تحصیل دارید و قراردادهایی که دانشگاه ها با مراکز تحقیقاتی محلی مشارکت میکنند، محاسبه میشود.

سوال چهارم: چه موقعیت هایی برای دیگر اعضای خانواده یا همسرتان موجود است؟

شاید برای دانشجویان درخواست تحصیل در مقطع کارشناسی مناسب تر از کارشناسی ارشد باشد، و از دیگر مواردی که دانشجویان باید در مورد آن تحقیق کنند گزینه های موجود برای همسرها در این کشور می باشد. برخی از کشورها این موضوع را پیش بینی میکنند، احتمال دارد که همسر و فرزندانتان با شما بیایند، لزوما موقعیت هایی را برای آنان فراهم نمیکنند. به همین ترتیب ، این موضوع را باید یک تعیین کننده مهم تلقین کرده و بایستی مد نظر قرار دهید. به ویژه برای دانشجویانی که در میانه شغلشان هستند و همسران شاغل دارند، درک این مطلب بسیار مهم است زمانیکه درآمدتان افزایش میابد، مسلما میخواهید درآمد همسرتان را هم اضافه کنید تا اینکه آن را از دست بدهید.

سوال پنجم: ارزش مدرکتان معادل چه مدرکی در هند است؟

نکته پایانی و قابل بحث و همچنین اولین نکته ای که هر دانش آموز باید ارزیابی کند، ارزش مدرک این کشور در هند است.

احتیاجی به گفتن نیست، ما نمیتوانیم بدترین شرایط و احتمال بازگشت شما به هند را رد کنیم، اگر چیزی طبق برنامه شما پیش نرود. اگر دانشجویی اعتبار مدرکی که میخاهد در هند ارائه دهد را بررسی نکرده باشد، بایستی با وام سنگین دانشجویی، سابقه ی کار غیر مرتبط و مدرکی که هیچ آینده ای را برای شما تضمین نمیکند، مواجه شود. این امر برای دانشجویانی که در رشته های حسابداری، پزشکی و حتی حقوق شرکت میکنند نیز بسیار حائز اهمیت است. این شیوه ها مخصوص کشورهای خاصی است و لازم است کشوری را انتخاب کنید که گزینه ی بازگشت را داشته باشد. حتی برای مدارک MBA قابل قبول نیز، آکادمیک همچنان پیشنهاد میکند که ارزش MBA را بررسی کنید.

مسلما موارد دیگری همچون هزینه های زندگی، امنیت و سهولت پذیرش که مد نظر یک نفر است وجود دارد اما موارد ذکر شده در بالا به دلایل روشن تر تقدم بیشتری دارند که تمام اهداف برابر زمانیکه سخن از تحصیلات عالیه به میان می اید به یکدیگر نزدیک میشوند. شاید یک کشور هزینه های مخارج زندگی کمتری را مد نظر داشته باشد ولی شرایط ورود سخت تری داشته باشد در حالیکه کشوری دیگر شرایط پذیرش ساده تری و در عوض هزینه های مخارج زندگی بیشتری داشته باشد. قطع نظر از این عقیده که این موارد موضاعات غیر قابل انکاری نیستند در جاییکه تصمیم میگیریم که چه کشوری برای ادامه تحصیل مناسب است.. . به پنج سوال مطرح شده و فرصت ها فکر کنید … مهم نیست که انتخاب شما چیست، آن کشور برای شما بهترین ارزش را برای زمان و سرمایه شما ارائه خواهد داد.

, , , ,
فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان و بررسی مدارک