مهاجرت و پناهندگی ایرانیان

مهاجرت و پناهندگی ایرانیان

طبق بررسی نتایج به عمل آمده از سوی سازمان ملل در مرداد ماه سال ۱۳۴۴ ، ایران را در رده پنجم از لحاظ مهاجرت به دیگر کشورها در جدول رده بندی قرار داده است.

در بررسی انجام شده در ۱۰ سال آینده یعنی در سال ۱۳۵۴، این رتبه مجددا تکرار شد که نشانگر مهاجرت صفر ایرانیان بوده است.

در سال ۱۳۵۷ طبق آمار نشان داده شده ۵۰ هزار نفر مهاجرت کرده بودند که این به معنای تمایل نداشتن ایرانیان به مهاجرت را نشان میداد. اما در تغییری چشم گیر این آمار به طور ناباورانه ای تغییر یافت. در این تغییر جایگاه ایران از انتهای جدول به صدر صعود پیدا کرد.

از مجموع اتباع دیگر کشورها ایرانیان تقاضاهای مهاجرت به استرالیا، کانادا و اروپا را دارند

با وجود دو برابر شدن شمار جمعیت ایران، میزان مهاجرت ایرانیان به عدد ۷ میلیون نزدیک شده یعنی تعدادی بالغ بر ۱۴۰ برابر شده است.

در میان انبوه مهاجرت های انجام شده خروج نوابغ و نخبگان کشوری نیز افزایش چشمگیری به خود داشته است. بر اساس آمار صندوق بین المللی پول، از میان ۹۱ کشور جهان ایران جایگاه اول در فرار مغزها را به خود اختصاص داده است. هر سال حدود ۱۸۰ هزار نفر با تحصیلات عالیه از ایران خارج  میشوند.

طبق گفته ی بنیاد ملی نخبگان ایران از سال ۸۲ تا ۸۶ حدود ۳۰۸ نفر از مدال آوران المپیاد و ۳۵۰ نفر از برترین های آزمون سراسری به خارج پناه برده اند.

همچنین در هفته نامه ی سازمان مدیریت و برنامه ریزی، ۹۰نفر از ۱۲۵ دانش آموزانی که در المپیاد جهانی  در سه سال گذشته شرکت کرده اند از ایران خارج شده اند و هم اکنون در آمریکا در حال تحصیل می باشند.

طبق گزارش اعلام شده از سوی صندوق بین المللی پول بیش از ۲۵۰ هزار مهندس و دکتر ایرانی در آمریکا مشغول به کار هستند.

در طی آمار اعلام شده از سوی اداره گذرنامه ، روزانه ۱۵ نفر در مقطع کارشناسی ارشد، ۴ نفر در مقطع دکترا و سالانه ۵۴۷۵ نفر در مقاطع لیسانس از کشور خارج میشوند.

طبق آماری دیگر در سال ۱۳۹۱ حدود ۱۵۰ هزار دانشجودر مقاطع دکترا تقاضای خروج از کشور را داشته اند. و در طی ۱۴ سال گذشته ۶۴% از دانش آموزان مدال آور المپیا نیز مهاجرت کرده اند.

طبق گفته های حمید گورایی رئیس پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی دانشمندان رشته های سلول های بنیادین به دیگر کشورها گرایش پیدا میکنند.

پروفسور عباس میلانی مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا می‌گوید، اقتصاد ایران با فرار مغزهایش ۳۰۰ برابر بیش از جنگ تحمیلی ایران و عراق به ایران صدمه وارد آورده است.

 

, , ,
فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان و بررسی مدارک