سیستم آموزش کانادا

سیستم آموزش کانادایی

سیستم آموزشی کانادا یک مسئولیت استانی و تحت نظارت قانون اساسی و دولت فدرال کشور کانادا است، این بدین معنی است که در مناطق و استان‌های مختلف کشور کانادا تفاوت‌های عمده‌ای از لحاظ قوانین آموزشی وجود دارد. با این‌حال، استانداردهای آموزشی در سراسر کشور از یکپارچگی بسیار بالایی برخوردار است. درکانادا سیستم آموزش به دو صورت همگانی و خصوصی است.

کانادا ۶ % از تولید ناخالص داخلی (GDP) خود را صرف امور آموزش میکند،این بدان معناست که آموزش برای کشور کانادا بسیار با اهمیت است به همین دلیل از کودکستان تا دانشگاه را به جویندگان علم یارانه تخصیص میدهد.

در آخرین آزمون بین‌المللی Pisa که توسط سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) برگزار شد،سیستم آموزشی کانادا به عنوان

یکی از برترین‌های دنیا با کسب عنوان سومی در مهارت‌های خواندن، ریاضیات و علوم در بین بیش از ۶۵ کشور مطرح جهان، در کنار آموزش و پرورش کشورهایی نظیر آمریکا، انگلیس و فرانسه قرار گرفته است.

سیستم آموزش در کانادا به دو صورت خصوصی و دولتی است که در مقاطع  ابتدایی و راهنمایی(Primary) متوسطه(Secondary) و کالج و دانشگاه (Post- secondary) تقسیم میشوند.

پایه سطوح استثنا
ابتدایی ۱-۴-۵-۶-۷
راهنمایی ۵-۸
دبیرستان مقدماتی ۷-۹
دبیرستان ۸-۱۲ در استان کبک سطوح ۷-۱۱ را شامل میشود

 

سال تحصیلی از ماه سپتامبر (مهر) تا ماه ژوئن (خرداد) را شامل می شودالبته گاهی برخی مدارس کل سال را برنامه ارائه می دهند.

برای دانش آموزان خارجی تحصیل در کانادا  ۱۴-۱۰ هزار دلار هزینه در بر دارد.

در کانادا پس از پایان دبیرستان نوبت به دانشگاه میرسد که بدون کنکور و با توجه به سوابق تحصیلی و معدل دوره دبیرستان

میتوان در رشته مورد علاقه تحصیل کرد  زیرا در دانشگاههای کانادا رشته های مختلف و متنوعی تدریس میشود.

دانشجویان مقطع لیسانس(Bachelor)ملزم به ارائه مدرک زبان نیستند و میتوانند زبان خود را در دانشگاه بگذرانند و سپس در همان دانشگاه و بدون کنکور رشته مورد علاقه خود را ادامه دهند، هزینه شهریه دوره لیسانس بین ۱۴ الی ۲۰ هزار دلار کانادا است ، همینطور برای اقامت از خوابگاه دانشجویی دانشگاه نیز میتوان استفاده کرد.

در کانادا امکانی فراهم است که افرادی که لیسانس دارند و تمایلی به انجام تز فوق لیسانس ندارند با گذراندن ۳۰ واحد درسی میتوانند

مدرک Graduate Diplomaرا دریافت کنند و اگر بعدا تمایل به داشتن مدرک فوق لیسانس داشتند با گذراندن ۱۵ واحد درسی دیگر مدرک فوق خود را خواهند گرفت.

 

graduate diploma (GradDGDipGrDipGradDip) is generally a qualification taken after completion of a first degree, although the level of study varies in different countries from being at the same level as the final year of a bachelor’s degree to being at a level between a master’s degree and a doctorate. In some countries the graduate diploma and postgraduate diploma are synonymous, while in others (particularly where the graduate diploma is at undergraduate degree level) the postgraduate diploma is a higher qualification.

Canada[edit]

See also: Education in Canada

Graduate diplomas offered in Canada (French: Diplômed’étudessupérieuresspécialisées),[1] are typically taken following a bachelor’s degree and a successful award allows progression to a master’s degree. Depending on the institution, a graduate diploma in Canada may be at graduate level or bachelor’s level.[2][3] Similar courses at other Canadian institutions may be termed postgraduate diplomas at graduate level and post-baccalaureate diploma at bachelor’s level.

 

بسیاری از کالج ها و پلی تکنیک ها طبق توافقنامه ای که با دانشگاه های کانادا دارند این امکان را به متقاضیان میدهند که واحد های درسی پاس شده در کالج یا پلی تکنیک را به دانشگاه ها منتقل کنند. این روش در کانادا بسیار مرسوم میباشد و متقاضیانی که از نظر صلاحیت علمی و یا زبان در حد دانشگاه خاصی نیستند، ابتدا وارد دوره کالج شده و با داشتن شرط معدل مشخص در کالج ( که دانشگاه مورد نظر مشخص میکند ) میتواند واحد های پاس شده را به دانشگاه ترانسفر کند. این روش در بین دانشجوهای بین المللی نیز کاملا مرسوم است و دانشجو با ورود به کالج میتواند در محیط ساده تر و کمتر آکادمیک و شهریه پایین ترکالج ،وارد شده و پس از گذراندان یک یا دو سال و البته داشتن شرایط معدل و زبان دانشگاه مورد نظر، ادامه تحصیل خود را در آنجا انجام دهد.

متقاضیان تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکتری در کانادا، بایستی دارای معدل بالای ۱۴ ومدرک IELTS با نمره حداقل ۵ وگاهامدارک GRE و GMAT برای برخی از رشته ها باشند. پذیرش فوق لیسانس و دکتری در تمامی رشته ها ممکن میباشد.

دوره فوق لیسانس یا همان‌ graduate degree معمولا ۱ تا ۲ سال به طول میانجامد و به صورت ریسرچ یا کورس ارائه میشود. کورس

course-based به دوره ای اطلاق استکهدانشجو با شرکت در کلاس و گذراندن واحد های درسی مدرک فوق لیسانس خود را دریافت میکند. و ریسرچ research-based  به معنی دوره ای است که دانشجو با کمک استاد راهنما بر روی یک موضوع تحقیق میکند  و پایان نامه ارائه بدهد. برخی از دوره های مستر نیز ترکیبی بوده و شامل کورس و ریسرچ میشوند. دوره های مستر با ریسرچ در بسیاری از موارد توسط دانشگاه یا استاد راهنما فاند میشوند و نوعی از بورسیه ی تحصیلی کانادا را دریافت میکنند.

دوره هایی در کشور کانادا برپاست که افراد متقاضی میتوانند در حین تحصیل در شرکت ها فعالیت داشته باشند و در قبال آن مزد نیز دریافت کنند به این دوره ها کوآپ میگویند.

در دوره پست بک متقاضیان دوره لیسانس وارد میشوند تا مهارت زبان انگلیسی و کاری خود را به صورت عملی ارتقا دهند.طول این دوره ۸ ماه تئوری و ۸ ماه کارآموزی در شرکتها و کارخانه ها است که شانس استخدام متقاضی با دوره پست بک بسیار بالا میرود.

در دوره دکترا دانشجو با یک پروژه درگیر است طول دوره دکترا ۳ تا ۵ سال است پروژه ها معمولا دارای اسپانسر هستند به همین دلیل پروفسورهابه دانشجویان کمک تحصیلی میدهند که این کمک ها گاهی بیشتر از هزینه پروژه است و گاها” هزینه های زندگی دانشجویی را هم پوشش میدهدمعدل بالای ۱۴ و داشتن مدرک آیتلس ۶ – ۶٫۵  از پیش نیاز های پذیرش دوره دکترا در کشور کاناداست

 

استان سن آموزش اجباری
آلبرتا ۶ تا ۱۶
بریتیش کلمبیا ۶ تا ۱۶
مانیتوبا ۷ تا ۱۸
نیوبرانزویک ۵ تا ۱۸
نیوفاندلند و لابرادور ۶ تا ۱۶
نورت‌وست تریتوریز ۵ تا ۱۸
نوا اسکوشیا ۵ تا ۱۶
انتاریو ۶ تا ۱۸
جزیره پرنس ادوارد ۵ تا ۱۶
کبک ۶ تا ۱۶
ساسکاچوان ۷ تا ۱۶
یوکان ۶ تا ۱۶

 

 

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان و بررسی مدارک