راهنمای ویزای دانشجویی استرالیا

اگر ادامه تحصیل در استرالیا از آرزوهای شماست، باید درخواست خود را ارائه دهید و ویزای تحصیل دریافت کنید. برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا دستور العمل ها تغییر کرده است و از اول جولای ۲۰۱۶ در چهارچوب ویزای دانشجویی ساده(SSVF) شروع به کار کرده است. بر اساس دستورالعملهای ویزا که توسط دپارتمان پشتیبای مرزها و مهاجرت دولت استرالیا اجرایی شده است، تمامی دانش آموزانی که تصمیم به ادامه تحصیل در استرالیا را دارند باید درخواست ویزای خود را تحت عنوان زیر کلاس۵۰۰ که از یکم جولای ۲۰۱۶ تاثیر گرفته است، ارائه دهند. درخواست های ارسالی پیش از تاریخ یکم جولای ۲۰۱۶ تحت زیر کلاس های مختلف دیگری مورد پذیرش قرار گرفته است. تغییرات اخیر زیر کلاس های ۵۷۱-۵۷۶ را تحت زیر کلاس ۵۰۰ قرار داده است. بنابراین، دانشجویانی که برای هر یک از بخش ها تصمیم به ارسال درخواست دارند باید تحت زیر کلاس ۵۰۰w.e.f یکم جولای ۲۰۱۶ اقدام نمایند.

آیا میدانید درصورت رد شدن درخواست ویزا چه اقدامی را باید انجام دهید؟ لطفا دلایل رد شدن ویزای دانشجویی استرالیا را مورد بررسی قرار دهید.

ویژگی های اصلی چهارچوب ویزای دانشجویی ساده شده (SSVF)

پیش از این ویزاها براساس خطرات مهاجرت رده بندی میشدند، که در آن دانشجویان از برخی از کشورهای خاص تحت سطح چهارچوب ارزیابی ،رده بندی میشدند. دستوالعمل های جدید آمیزه های جدیدی از کشورها و چهارچوب خطرات مهاجرتی ای که به جای چهارچوب های ارزیابی قدیمی بوده ایجاد کرده و تمامی برنامه های مکتوب را قطع کرده است.

SSVF جدید هر دو پایه دانش آموزان را بدین سان دسته بندی میکند

 1. ملیت

نکته، ملیت دانش آموز براساس گذرنامه وی مشخص میگردد. با صرف نظر از اینکه دانشجو از چه کشوری درخواست میدهد، ملیت ذکر شده در گذر نامه مد نظر می باشد. برای مثال، دانشجوی هندی ای که ساکن آمریکاست و درخواست ویزای خود را از آمریکا میدهد بایستی تحت سطح خطر پذیری ای که برای هند توسط DIBP مشخص شده   ، مد نظر گرفته شود.

 1. خطر پیش فرض ارائه دهنده آموزش و پرورش

برخی از دانشگاه های استرالیا نسبت به دیگر دانشگاه ها به عنوان خطرناک ترین ها شناخته شده اند.

۵ دانشگاه برتر کانبرا را در این لینک بررسی کنید.( Top 5 Universities in Canberra.)

در جدول زیر طبقه بندی دانش آموزانی که تحت قوانین جدید SSVF قرار گرفته اند نشان داده شده است.

 

 

  خطر مهاجرت کشور
یک دو سه
خطر پیش فرض ارائه دهنده آموزش و پرورش یک جریان سازی جریان سازی جریان سازی
دو جریان سازی جریان سازی منظم
سه جریان سازی منظم منظم

 

DIBPابزار اساسی ای دارد که دانشجویان را براساس روند جریان سازی و منظم شناسایی میکند. براین اساس این ابزار لیستی از مدارک دانشجویانی که برای آنان ارائه میدهند ، جمع آوری میکند. به دانشجویان توصیه می شود که تمامی مدارک را آماده کنند چراکه DIBP در زمان درخواست این حق را به خود میدهد تا تمامی مدارک و اسناد را محفوظ نگهدارد.

هزینه ویزا

تمامی هزینه های ویزاهای زیر کلاس برای دانشجویان ۵۷۵$ استرالیاست. دولت استرالیا شما را ملزم به داشتن برچسب بر روی گذرنامه برای مسافرت، وارد شدن یا ماندن نمیکند.

تمامی درخواست ها انلاین و خدمات به دلار استرالیا محاسبه میشود

 

کارتهای اعتباری MasterCard , VISA, American Express مورد قبول است. زمانیکه با دلار استرالیا پرداخت میکنید، ممکن است هزینه های تبدیل ارزی و بانکی را متحمل شوید و همچنین ممکن است خطر ناشی از تغییر نوسانات ارزی را هم متقبل شوید.

برنامه ها/ بخش های متنوع واجد شرایط برای ویزای دانشجویی تحت زیر کلاس ۵۰۰

در ادامه به لیستی از  بخش ها/رده بندی های متنوع که تحت زیر کلاس ۵۰۰ باهم آمیخته شده اند اشاره میشود. دانشجویان متقاضی پذیرش که در هر یک از موارد زیر واجد شرایط درخواست ویزای دانشجویی به استرالیا هستند، مورد پذیرش قرار میگیرند.

بخش مستقل ELICOS

دانشجویان میتوانند برای دوره آموزش زبان انگلیسی کوتاه مدت شرکت کنند. با توجه به ELICOS یا دوره فشرده یادگیری زبان انگلیسی برای دانشجویان خارجی، مدارک با رتبه های ۱و۲و۳ تا ۵ ارائه میشود. و تنوع زیادی در این دوره ها وجود دارد.

دوره های تعطیلات و بخش های آموزشی

دوره های تعطیلات و بخش های آموزشی دانشجویان در یک دوره آموزشی تعطیلاتی و دوره آموزشی VET توسط یک موسسه TAFE یا موسسه خصوصی که براساس زیر کلاس ویزا میتواند درخواست دهد، ثبت نام میکند. این روند دانشجویان را در دوره های زیر ثبت نام میکند.

 1. گواهی ۱و۲و۳و۵ ( بجز ELICOS)
 2. دیپلم VET
 3. دیپلم پیشرفته VET
 4. گواهی فارغ التحصیلی تعطیلات
 5. دیپلم فارغ التحصیلی تعطیلات

 بخش های تحصیلاتی بالاتر

بخش تحصیلات بالا به دانشجویانی مربوط میشود که در مقاطع تحصیلاتی بالا در یکی از دانشگاه ها/ کالج و یا موسسات به صورت تمام وقت ثبت نام کرده اند. دوره های ذکر شده تحت ویزای رتبه بندی شده در زیر پوشش داده میشود.

 1. دوره های کارشناسی در دانشگاه ( مدرک لیسانس علوم پایه)
 2. دوره های کارشناسی ارشد در دانشگاه ها (مدرک فوق لیسانس مانند MBA و MSو…)
 3. دوره های کارشناسی ارشد که دیپلم های بالاتر با دیپلم های پیشرفته تر مانند PGDBM را ارائه میدهند.

اساسا، این دوره ها در طی یکسال توسعه یافته اند. با وجود این، میتوانند در یک دوره کوتاه مدت نیز قرار گیرند.

بخش تحقیقات کارشناسی ارشد

این بخش به دانشجویانی که در دوره های زیر ثبت نام کرده اند اشاره میشود:

 1. مدرک فوق با تحقیقات
 2. مدرک دکترا

دانشجویانی که تحت وزارت امور خارجه یا تجارت یا وزارت دفاع حمایت میشوند تحت یک گروه واحد قرار میگیرند.

همچنین، در خصوص ویزای دانشجویی برای تحصیل در خارج و ویزای دانشجویی مقصد برجسته مطالعات بین المللی بدین شرح می باشد:

. ویزای دانشجویی برای سوئد

.ویزای دانشجویی برای هلند

.ویزای دانشجویی برای آلمان

اعتبار ویزای دانشجویی

طبق دستورالعملهای جدید از اول جولای ۲۰۱۶، اعتبار ویزا مطابق با مدت دوره ای است که دانشجو در آن ثبت نام کرده است

مدت دوره

بیش از ۱۰ ماه و اتمام در نوامبر / دسامبر

 

 

بیش از ۱۰ ماه اما اتمام بین ژانویه و اکتبر

 

 

۱۰ ماه یا کمتر

اعتبار ویزا

تا اخر ۱۵ ماه مارچ سال جاری برای مثال تا انتهای دسامبر ۲۰۱۸ ترم شما تمام شود، اعتبار ویزا تا پایان ۱۵ مارچ ۲۰۱۹ باشد.

 

ویزای باید دارای حداقل ۲ ماه اعتبار از مدت دوره تحصیل باشد. برای مثال پایان دوره باید در آخر فبریه ۲۰۱۸ باشد و ویزا باید تا اخر آپریل ۲۰۱۸ معتبر باشد.

ویزا باید یک ماه بیش از مدت تحصیل اعتبار داشته باشد

 

نکات ریز واجد شرایط شدن در خصوص دریافت ویزای دانشجویی استرالیا

همانند دیگر ویزاها، برای اخذ ویزای استرالیا نیز دانشجویان مستلزم داشتن موارد اساسی برای واجد شرایط شدن می باشند. در این بخش لیست این موارد را بیان میکنیم:

 تحصیل تمام وقت

دانشجویانی که در دوره ای تمام وقت ثبت نام میکنند تنها واجد شرایط دریافت ویزای دانشجویی تحت زیرکلاس۵۰۰ می باشند. برای دوره های نیمه وقت و با فاصله صلاحیت اخذ این ویزا را ندارند.

ورودی های موقت تازه وارد GTE

اخذ ویزای دانشجویی استرالیا مستلزم این است که دانشجو ثابت کند که یک ورودی موقت تازه وارد است. براین اساس، این به این معنا می باشد که شما باید ثابت کنید که تنها برای مطالعه تمایل به سفر به استرالیا را دارید و پس از اتمام یا پس از کسب یک تجربه کوتاه مدت دوره به کشور خود باز خواهید گشت. درخواست ویزای شما براساس دلایل زیادی تعیین میگردد.

 1. موقعیت اطراف شما در کشور خودتان که شامل موقعیت اقتصادی می باشد.
 2. موقعیت/فرصت های پتانسیلی شما در استرالیا
 3. ارزش دوره انتخاب شده شما در آینده
 4. سوابق مهاجرتی شما
 5. دیگر موضوعات مرتبط

چک آپ سلامت و بیمه

برای اخذ ویزای دانشجویی استرالیا،شما باید اثبات کنید که در شرایط سلامت به سر  می برید.واین امر را با ارائه مدارکی دال بر سلامت نشان می دهید. چک آپ سلامت و گواهی آن تنها با دکتر شخصی گرفته میشود. میتوانید با دکتری که نزدیک به شماست مراجعه کنید. در اینجا لینکی از دکترهای شخصی را در اختیار شما قرار میدهیم.( Empaneled Doctors for India. )امکانات پزشکی الکترونیکی در هند قابل دسترس می باشند و در اغلب موارد به روز رسانی شده اند. شما می توانید با یک شناسه ی HAP که در زمان تکمیل فرم نیاز خواهید داشت، پشتیبانی شوید. بنابراین، دانشجویان هندی بایستی عکس رنگی از قفسه سینه داشته باشند تا ثابت کنند که از بیماری سل رنج نمیبرند چرا که هند به عنوان کشور در معرض خطر بالا شمرده شده است.

شما میتوانید برای چک آپ سلامت پیش از شروع ارسال درخواست خود اقدام نمایید. هرچند، با اقدام هرچه زودتر روند شما را تسریع می بخشد.

به جز چک آپ سلامت، شما باید بیمه سلامت یا OSHC ( پوشش سلامت دانشجویان خارجی) نیز داشته باشید.در زمان درخواست نیز، شما باید پوشش سلامت دانشجویان خارجی OSHC در طی ویزایتان داشته باشید. بسته به مدت پوشش سلامت شما، تصدیق ویزای شما مشخص است بنابراین مطمئن شوید که طول دوره تحصیل شما را پوشش می دهد. میانگین هزینه OSHC برای یک نفر طی ۱۲ ماه ۴۴۷ دلار استرالیا است.

اخلاق خوب

دانشجویان همچنین مستلزم ارائه اخلاق خوب هستند که لزوما بیانگر این است که شما قبلا هیچ جرمی مرتکب نشده اید یا قبلا از استرالیا ریجکت نشده اید. اغلب نمونه ی ساده ای از این اعلامیه ها در فرم مورد قبول می باشد.

مدارک مورد نیاز برای دانشجویان متقاضی ویزای استرالیا

دانشجویان برای حصول اطمینان از مدارکی که مورد نیاز است میتوانند از سایت  tool available of DIBP’s websiteپیگیری نمایند. ما تمامی مدارکی که مورد نیاز شما است ، که تحت عنوان مدارک جریان سازی و منظم را در اختیارتان قرار میدهیم. به یاد داشته باشید که، از وقتی که درخواست ها بصورت انلاین شده است، دانشجویان باید مطمئن باشند که کپی تمامی مدارک لیست شده را بصورت اسکن شده پیش از اقدام به ارسال درخواست داشته باشند. بنابراین، لطفا ملاحظه بفرمایید که لیست مدارک و اسناد منظم با مدارک اضافه شده برای روندSSVF نیازمند است.

 1. گذرنامه معتبر-گذرنامه شما باید دارای حداقل ۶ ماه اعتبار از زمان مدت اقامت در استرالیا داشته باشد.
 2. درخواست ویزای غیر مهاجر
 3. رسید پرداخت هزینه درخواست
 4. تاییدیه ثبت نام فرم COE- برای کسب ویزای دانشجویی در استرالیا باید در یکی از موسسات استرالیا ثبت نام کنید و تاییدیه ثبت نام COE را دریافت کنید.این فرم ها توسط موسسات استرالیایی که در آنها حضور پیدا خواهید کرد صادر میشود. فرم ها پس از پرداخت هزینه تحصیل صادر میشود.
 5. نامه پذیرش از دانشگاه میزبان، این امر نیز مشمول برنامه تحصیلی میگردد
 6. رسید بیمه سلامت خارجی OSHC
 7. عکس دیجیتالی اخیر
 8. ترجمه مدارک ،دیپلم و گواهی اشتغال به تحصیل از مدارس
 9. نمرات آزمون های زبان انگلیسی
 10. انگیزه نامه SOP
 11. تمکن مالی

 

چه موقع و چگونه برای ویزای تحصیل استرالیا اقدام کنیم

شما میتوانید حداکثر ۱۲۴ روز پیش از شروع دوره درخواست ویزای تحصیل استرالیا بدهید. بنابراین، شما ۹۰ روز پیش از شروع دوره تحصیلی میتوانید به استرالیا سفر کنید.

طبق دستوالعمل جدید SSVF ، روند ویزای تحصیل استرالیا تماما به صورت انلاین می باشد. در اینجا مراحل این روند را بیان میکنیم.

 1. برای ارسال انلاین درخواست، باید حساب کاربری ImmiAccount را ایجاد کنید.
 2. متقاضیان باید فرم درخواست ویزا مناسب را که تحت آن واجد شرایط شده اند و برای درخواست با زیرکلاس ویزا پاسخ دهند. بنگاه های تحصیلاتی و ثبت نام مهاجرین RMA مستقر در هندوستان که برای دسترسی به مرکز اقامت آنلاین دانشجویی ثبت نام کرده اند می توانند از طرف دانشجو درخواست های ویزای الکترونیکی دانشجویی را ارائه دهند.
 3. برای بررسی باید وارد حساب کاربری خود شوید . میتوانید از طریق حساب کاربری خود مدارک ،جزئیات گذرنامه بروز، تغییرات آدرس ایمیل و جزئیات ادرس را ارسال کنید و پیگیری نمایید.
 4. شماره مرجع تراکنش TRN که به هر یک از متقاضیان آنلاین تخصیص داده می شود. با این شمار می توانید روند درخواست خود را پیگیری، مدیریت و برنامه ریزی کنید، این شماره برای شناسایی شما در مرکز ویزا می باشد.

وابستگان

وابستگان شما نیز می توانند تحت زیر کلاس ۵۰۰ درخواست بدهند و هزینه های مازاد را پرداخت نمایند. شما باید در زمان تکمیل فرم ویزای خود تمامی اعضای خانواده را قید کنید، حتی اگر آنها تمایلی به مهاجرت همراه شما را ندارند. اگر شما این کار را انجام ندهید، بعدا ، اعضای خانواده شما نمیتوانند درخواست مهاجرتشان برای ملحق شدن به شما  در استرالیا را ارائه بدهند.

وابستگان دانشجو، ویزای بستگان و مجوز کار معتبر برای مدت زمانی که متقاضی اصلی حضور دارد ،دریافت میکنند. این امر تنها برای دانشجویان کارشناسی ارشد می باشد.

 گزینه های کار نیمه وقت تحت عنوان ویزا دانشجویی زیر کلاس ۵۰۰

گزینه های کار نیمه وقت برای دانشجویانی که قصد مسافرت به استرالیا را دارند همچنان تغییر نکرده است. تحت ویزای دانشجویی زیر کلاس ۵۰۰، دانشجویان مجاز به کار تا ۴۰ ساعت در دو هفته زمانیکه کلاس ها در جریان هستند و برای زمانیکه کلاس ندارند ساعت کاری غیر محدود است. تنها نتیجه این است که دانشجو تا زمان شروع دوره نمی تواند کار کند.

چند نکته که باید به یاد داشته باشید.

 1. دانشجویان تا پیش از شروع کلاس ها نمیتوانند کار کنند. برای مثال دوره کلاس های شما در ژانویه ۲۰۱۹ شروع میشود و شما در دسامبر ۲۰۱۸ به استرالیا می رسید، بنابراین تا زمانی که کلاس های شما شروع نشده نمیتوانید مشغول به کار بشوید.
 2. در صورتیکه کار بخشی از دوره شما ثبت نام شده باشد این محدودیت مورد درخواست قرار نخواهد گرفت. این معمولاً در مورد کارورزی اجباری دوره های مجتمع کاربرد دارد.
 3. همچنین دانشجویانی که تحت بخش تحقیقاتی کارشناسی ارشد هستند، وقتی که تحقیقات شروع به کار میکند یا تز دکترا دارند، می توانند برای ساعات غیر محدود کار کنند. همچنین، در صورتیکه دوره های ابتدایی وجود دارد که دانشجویان در آن ثبت نام کرده اند، دانشجو میتواند ۴۰ ساعت کاری در دو هفته طبق تعرفه ای که در بالا به آن اشاره کردیم کار کند.
 4. دانشجویانی که شرایط تحصیل در استرالیا را تکمیل می کنند می توانند برای دریافت مجوز کار پس از تحصیل تحت روند کارشناسی ارشد اقدام کنند. هرچند دانشجویانی که در ELICOS ثبت نام کرده اند نمیتوانند برای مجوز کار کارشناسی ارشد استرالیا اقدام کنند.

بورسیه برای دانشجویان در استرالیا

اگر تمایل به ادامه تحصیل در استرالیا را دارید بنابراین بورسیه های تحصیلی متنوعی برای رشته های شما وجود دارد. هرچند، شرایط مختلفی برای اخذ بورسیه های امن وجود دارد که میتوانید یکی از آنها را بررسی و برای موردی که شرایط اخذ آن را دارید درخواست خود را ارائه دهید. بورسیه های تحصیلی برای حمایت از دانشجویان بین المللی فراهم شده اند. در اینجا میتوانید برخی از بورسیه هایی که برای دانشجویان در استرالیا هستند را بررسی کنید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان و بررسی مدارک