ترودو و سیاست های پناهندگی

ترودو و سیاست های پناهندگی

آیا ترودو از سیاست خوش‌آمدگویی به پناهجویان پشیمان شده است؟

طبق قانون جدید ارائه شده شاپینگ پناهندگی، در صورت داشتن درخواست پناهندگی از دیگر کشورها همچون آمریکا، بریتانیا ، استرالیا و نیوزیلند، دیگر حق عبور از مرزهای کانادا را نخواهد داشت.

طبق بیانات نخست وزیر آزادیخواهان دولت کانادا جاستین ترودو، شرایط و قوانین جدید و بسیار دشواری را برای پناهجویان ایجاد خواهد کرد این قانون جدید به نام شاپینگ پناهندگی Asylum shopping میباشد.

اما در طی این تغییرات برخی از کارشناسان حقوقی و حامیان پناهجویان در اعتراض به این قانون از خدشه دار شدن وجه کانادا به عنوان حامی پناهجویان و همچنین نقض قوانین پناهندگی یاد کردند. در طی گزارش انجام شده بی بی سی اینترنشنال می پرسد که آیا واقعا قوانین کانادا تغییر خواهد کرد؟

واردا شازادا میگان، استاد رشته های حقوق پناهندگی دانشکده حقوق دانشگاه تورنتو، در خصوص اتفاقات اخیر میگوید که ” به اعتقاد من دولت آزادیخواه تغییر بسیار واضحی داشته است.در طی پنج سال گذشته و وجود موج پوپولیسم،کانادا از حقوق پناهجویان حمایت کرده که این امر این کشور را جزو کشورهای متمایز قرار داده است و اکنون این تغییرات جدید به منزله چشم پوشی به تمام این سیاست های می باشد.”

قانون جدید شاپینگ پناهندگی چندی پیش به عنوان بخشی از لایحه ی بودجه عمومی دولت ارائه و معرفی شد. و به موجب همین قانون در صورتی که پناهجویی پیش از ورود به کانادا با کشور ثالث دیگری ( آمریکا، بریتانیا، استرالیا و نیوزیلند) توافقنامه تبادل اطلاعات مهاجرتی و پناهندگی داشته باشد دیگر قادر به حضور و عبور از مرزهای کانادا را نخواهد داشت. این متقاضیان همچنین از داشتن حق دادخواهی شفاهی از هئیت حل اختلاف یا دادگاه های مستقل را نخواهد داشت.

بنابراین، این متقاضیان مشمول ارزیابی خطر قبل از اخراج می باشند، این امر برای متوجه شدن از این موضوع میباشد که در صورت دیپورت شدن متقاضی احتمال اعدام یا شکنجه شدن برای وی روی ندهد.

به گفته ی بیل بیلر، وزیر امنیت مرزی کانادا، هدف این قانون جلوگیری از شاپینگ پناهندگی است.

آیا ورود پناهندگان گرامی خواهد بود؟

بعد از پیروز شدن جاستین ترودو در انتخابات ۲۰۱۵، به دلیل باز کردن درهای کشور کانادا به روی پناهندگان و خوش آمدگویی به آنان، در برهه ای که دیگر کشورها شرایط سخت گیرانه ای برای ورود پناهندگان به کشورهایشان ایجاد کرده بودند، کانادا در این زمینه در سطح بین الملل به شهرت رسیده است.

پس از تحریم های اعمال شده از سوی رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ در خصوص منع ورود هفت کشور مسلمان نشین به آمریکا، آقای ترودو در توییت خود نوشت که کانادا مقدم تمامی پناهجویان را با صرف نظر از دین و مذهب گرامی خواهد داشت.

پس از اعمال سیاست های دست و پاگیر که از سوی دولت آمریکا روی داد، گشوده شدن درهای کانادا به روی پناهندگان باعث شده که سیل عظیمی از متقاضیان به مرزهای کانادا هجوم آورند.

با روی کار آمدن ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا، بیش از ۴۰ هزار پناهنده از مرزهای کانادا و آمریکا گذشته اند. شهرهای واقع در مرزها که برای  پناهجویانی که در انتظار رسیدگی به تقاضای خود هستند، خدمات ارائه میدهند با مشکلات بسیاری روبرو شده اند. برای نمونه استادیوم المپیک مونترال به اقامتگاه موقت تبدیل شده است.

این موضوع باعث ایجاد اعتراضات و برخورد شهروندان با رهبران محلی را بوجود آورده است.

خانم مگان بر این باوراست که دولت با نزدیکی به انتخابات برای جلب نظر مثبت مردم، بازنگری هایی را در سیاست های پناهندگی اعمال خواهد کرد..

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان و بررسی مدارک