اخذ بورسیه

بورسیه تحصیلی

بورسیه و کمک هزینه تحصیلی به کمک های مالی اطلاق میشود که از طرف دانشگاه و یا مراکز آموزشی به دانشجو داده میشود.بورسیه و

کمک هزینه تحصیلی ممکن است از سمت دولت فدرال و یا دولتهای ایالتی و یا از سوی موسسات خصوصی و خیریه ها پرداخت گردد.

لازم به ذکر است این کمکها بازپرداخت ندارند.

بورسیه و کمکها در مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت است

بورسیه دوره لیسانس

در این نوع بورسیه با توجه به معدل دوره دیپلم و عملکرد دوره دانشگاه،بورسیه داده میشود.میزان کمک بستگی به نیاز دانشجو و البته درجه دانشگاه دارد،اگر دانشگاه دارای درجه ممتاز باشد مطمئنا” در میزان تخصیص کمک و بورسیه تاثیر خواهد داشت و بیشتر خواهد بود .

اگر دانشجو معدل بالا و نمره زبان خوبی داشته باشد در سال ۲ هزار تا ۵ هزار دلار کمک هزینه دریافت خواهد کرد. در بسیاری از دانشگاهها  پس از پایان ترم اول و دوم  و مشخص شدن معدل، دانشجو میتواند درخواست کمک هزینه کند .میزان بورسیه میتواند از ۲ هزار تا ۹ هزار دلار در سال باشد. دانشگاهها دارای بخش بورسیه و کمک هزینه هستند که از دو بخش تشکیل شده یک بخش خود دانشگاه محل تحصیل دانشجوست و بخش دیگر موسسات تحقیقاتی و خیریه ها و و مراکز غیر انتفاعی و شرکتهاست . در برخی از دانشگاهای کانادا اگر شرایط دانشجو ایده ال باشد از همان ابتدا بورسیه ۵ الی ۱۰ هزار دلاری به دانشجو خواهند داد.

برای کسب بورسیه نمره GRE و معدل  لیسانس و فوق لیسانس و نمره زبان بسیار حائز اهمیت است است از انواع بورسیه ها میتوان به بورس TA اشاره کرد که مخفف کلمه Teaching Assistant میباشد در این نوع کار، شما همکاری با یک استاد را آغاز میکنید و به صورت نمره دادن و کمک به دانشجویان دیگر و اداره جلسات است دریافت مدرک TAبستگی به نظر استادی دارد که با او همکاری میکنید. معمولا” برای افراد متقاضی دوره و کلاس برگزار میشود.

گاهی اساتید از برخی پروژه های تحقیقاتی که معمولا” پروژ هایی در رشته مهندسی و بیولوژی است تعریف میکنند و بودجه ای بابت این تحقیقات دریافت میکنند قسمتی از این بودجه را به دانشجویانی که در این تحقیقات  سهمی داشتند یا به عنوان دستیار تحقیق Research Assistant  در کنار استاد بوده اند تخصیص میدهند.

بورسیه دوره فوق لیسانس

نحوه اخذ کمک هزینه برای دوره فوق لیسانس کمی متفاوت تر از دوره لیسانس است اما نقاط مشترک با دوره لیسانس این است که در این دوره نیز پذیرش بورسیه بستگی به رشته و دانشگاه محل تحصیل و گروه تحصیلی دارد .

دانشجویان برای دوره فوق لیسانس درهنگام ارسال درخواست پذیرش تقاضای کمک هزینه می کنند، دانشگاه با بررسی پرونده دانشجو برای اخذ بورسیه میزان کمک هزینه و شرایط آن را در برگه درخواست اعلام میکند این کمک هزینه ممکن است به اندازه حداقل کمک هزینه و برای ۴ سال و شرط معدل A و به صورت TA و یا ترکیبی ازGrantTA,RE, Fellowship به دانشجوتعلق گیرد. از طرفی در کانادا برخی از اساتید بودجه های تحقیقاتی دارند و باید این بودجه را برای کمک هزینه دانشجویان صرف کنند از طرف دیگر دانشجویان برای اخذ بورسیه باید یک استاد راهنما به عنوان Supervisor انتخاب کنند و طرح علمی و تحقیقاتی خود را با استاد مطرح کند و اگر توانست با طرح خود استاد را مجاب کند استاد نیز دانشجو را تایید و به دانشگاه برای کمک هزینه معرفی میکند میزان کمک استاد بستگی به بودجه دارد.

دانشجویان پس از ترم اول و دوم و یا  ازسال دوم تحصیل میتوانند درخواست بورسیه کنند ، رشته تحصیلی عملکرد دانشجو و موضوع تحقیق در گرفتن بورسیه از دانشگاهها بسیار مهم است.

یکی از مسائلی که بیشترین اهمیت را در پذیرش از دانشگاه های کانادا دارد عدم وجود فاصله زیاد بین مقاطع تحصیلی دانشجو است. به این معنا که دانشجویانی می توانند موفق به اخذ ویزای تحصیلی کانادا شوند که بیشتر از ۵ سال فاصله بین مقاطع تحصیلی خود نداشته باشند.

یکی دیگر از موضوعاتی که ذهن هر دانشجو را در پذیرش از دانشگاه ها و یا کالج های کانادا به خود مشغول می کند هزینه های بالای تحصیل در این دانشگاه هاست به همین دلیل است که اکثر دانشجویان بین المللی به دنبال اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه های خوب کانادا هستند.هزینه های تحصیل در دانشگاه های کانادا برای تحصیل دانشجویان خارجی حداقل ۱۴ هزار دلار در سال است و این موضوع ذهن هر دانشجویی را به سمت اخذ بورسیه تحصیلی جذب خواهد کرد. با توجه به اینکه هزینه های تحصیل ، شهریه دانشگاه ، لوازم تحصیلی و حمل و نقل در کانادا نسبتأ زیاد است دانشجویان بین المللی در حال تحصیل در کالج ها و یا دانشگاه های کانادا مدیریت را تا حدی برای هزینه های غیر ضروری داشته باشند تا متحمل هزینه های گزاف و مشکل زیادی در دوره تحصیل نشوند.

 

 

 

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان و بررسی مدارک